Ořechové listí. Patří do kompostu?

Ořechové listí se do kompostu dávat nesmí. Ořechové listí je jednovaté. Určitě jste už slyšeli tyto a možná i další pověry.

 

Někteří zahrádkáři tak listí ořešáku pálí, plní jim popelnice a kontejnery, nebo ho dokonce odvážejí do lesa. Přitom nic z toho není nutné. Připravují se tak o cennou organickou hmotu.

Tohle listí se do kompostu úplně klidně dávat může, nic se nebojte. Jen je potřeba počítat s tím, že se bude rozkládat o něco déle, než listí z jiných stromů, které na v našich zahradách běžně rostou.

Listy ořešáku totiž obsahují antibakteriální látky, které tedy zpomalují jeho rozklad. I proto se listí a oplodí ořešáku využívá v lidovém lékařství. 

Listí z ořešáku do kompostu

Jak to tedy je? Ořešákové listí jedovaté rozhodně není. Do kompostu ho směle přidávejte, ale nedělejte kompost jen z tohoto materiálu. Využijte i listí jiných stromů, posečenou trávu, nebo kuchyňské zbytky tak, aby listí ořešáku tvořilo maximálně jednu čtvrtinu celkového objemu.

Pak se rozloží za standardní dobu, jako kterékoliv jiné organické materiály a vy za čtyři až osm měsíců budete do květináčů pěchovat krásný a úrodný kompost.